فشارسنج یا مانومتر کپسول آتش نشانی

مانومتر کپسول آتش‌نشانی، وسیله اندازه‌گیری فشار گاز داخل کپسول آتش‌نشانی است. این وسیله در برخی از کپسول‌های آتش‌نشانی قرار داده می‌شود تا در صورت بروز حریق، فشار داخل کپسول و میزان ماده آتش‌نشانی موجود در داخل کپسول را نشان دهد.

مانومتر یا فشار سنج یا درجه کپسول آتش نشانی hse فارس تهران

انواع مانومتر کپسول آتش‌نشانی

1. مانومتر سه‌گانه: در این نوع مانومتر، فشار داخل کپسول آتش‌نشانی به سه دسته ضعیف، متوسط و قوی تقسیم می‌شود. این نوع مانومتر برای کپسول‌های آتش‌نشانی با حجم کوچک مناسب است.

2. مانومتر تک‌گانه: در این نوع مانومتر، فشار داخل کپسول آتش‌نشانی به صورت یک مقدار واحد نشان داده می‌شود. این نوع مانومتر برای کپسول‌های آتش‌نشانی با حجم بزرگتر مناسب است.

تماس با ما 09374779303

3. مانومتر دیجیتال: در این نوع مانومتر، فشار داخل کپسول آتش‌نشانی به صورت عددی نمایش داده می‌شود. این نوع مانومتر برای کپسول‌های آتش‌نشانی با حجم بزرگتر و برای محیط‌هایی که دقت بالاتری نیاز است، مناسب است.

همچنین، برخی از کپسول‌های آتش‌نشانی دارای مانومتر اتوماتیک هستند که در صورت بروز حریق، به صورت خودکار فشار داخل کپسول و میزان ماده آتش‌نشانی موجود در داخل کپسول را نشان می‌دهند.

استفاده از مانومتر کپسول آتش‌نشانی می‌تواند به دو دلیل اساسی مفید باشد:

1. نمایش وضعیت کپسول آتش‌نشانی: با استفاده از درجه کپسول آتش‌نشانی، می‌توان به راحتی وضعیت کپسول را بررسی کرد. هرچقدر فشار داخل کپسول بیشتر باشد، ظرفیت خاموش کردن حریق کپسول نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین، با داشتن اطلاعات دقیق در مورد وضعیت کپسول، می‌توان در صورت بروز حریق، از کپسول آتش‌نشانی به نحو بهینه‌تری استفاده کرد.

2. افزایش اعتماد به کپسول آتش‌نشانی: همچنین، فشارسنج کپسول آتش‌نشانی می‌تواند به عنوان یک ابزار برای افزایش اعتماد به کپسول آتش‌نشانی استفاده شود. البته که به این موضوع خیلی نمی شود اعتماد کرد.

چرا کپسول Co2 مانومتر ندارد ؟

فشار درون کپسول های پودر و گاز حدود 17.5 بار می باشد که مانومتر های نصب شده بر روی آن تا 28 بار را نشان می دهد. فشاری که گاز co2 درون کپسول های دی اکسید کربن هست خیلی بالاتر می باشد، به همین علت نمیتوان مانومتر بر روی این کپسول ها نصب کرد.